Dołącz do nas

Forum Pediatrii

O czasopiśmie

Forum Pediatrii Praktycznej to dwumiesięcznik skierowany do lekarzy pediatrów - praktyków, którzy poszukują jasnych i praktycznych wskazówek oraz rozwiązań gotowych do zastosowania podczas pracy z pacjentami. Pierwszy numer ukazał się w lutym 2015 r. Obecnie liczba zadowolonych prenumeratorów wynosi blisko 5000 i z wydania na wydanie jest coraz większa.

  • Słuchamy naszych klientów
    czasopismo powstało w odpowiedzi na potrzeby lekarzy – to oni w swojej praktyce wskazują nam kierunek rozwoju czasopisma oraz tematy, które są dla nich najbardziej interesujące i przydatne

  • Stawiamy na praktykę
    jako jedyni na rynku 85% naszych artykułów opieramy na szczegółowym opisie przypadków klinicznych w układzie: objawy -> diagnostyka -> rozpoznanie -> leczenie

  • Selekcja autorów
    w gronie autorów znajdują się najwybitniejsi specjaliści – praktycy z całej Polski

  • Wieloośrodkowość
    doniesienia i przykłady dobrych praktyk z wielu ośrodków

  • Stała periodyczność
    zawsze luty, kwiecień, czerwiec, sierpień, październik i grudzień

  • Prezenty
    dla prenumeratorów, dodatki merytoryczne

 

Działy czasopisma:

 

Temat numeru: W każdym numerze bierzemy pod lupę najczęstsze przypadki z Państwa gabinetu. Schodzimy do detalu i kompleksowo prezentujemy wybrane zagadnienie. Poszczególne tematy wybierane są przez Radę Programową w oparciu o bieżące ankiety przeprowadzane w gabinetach i przychodniach w całej Polsce. Studium przypadków

Studium przypadków: Dział, na który poświęcamy zawsze ponad 80% treści merytorycznych czasopisma. Każdy artykuł rozpisany jest w formie gotowych instrukcji "krok po kroku". Dokładnie prezentujemy metody diagnostyczne - szczegółowo omawiamy wywiad, a także interpretujemy badania podmiotowe i przedmiotowe. Wskazujemy zalecaną farmakoterapię. Przedstawiamy zasady leczenia oraz ich ew. modyfikacje. Podpowiadamy co zrobić przy chorobach współwystępujących.

Pediatria interdyscyplinarna: TYLKO U NAS: W każdym numerze skupiamy się na jednej z dziedzin interdyscyplinarnych, takich jak kardiologia, dermatologia, endokrynologia, diabetologia, alergologia, czy gastroenterologia. Przedstawiamy schematy poprawnego różnicowania, możliwości prowadzenia leczenia, a także wskazujemy, kiedy odesłać dziecko do specjalisty.

Prawo i dokumentacja: To dział, w którym prezentujemy zmiany prawne związane z prowadzeniem gabinetu, wymagania sanitarne oraz obowiązkowe działania w razie podejrzenia pobicia lub molestowania małych pacjentów.

Redaktor Prowadzący

Piotr Albrechtprof. dr hab. n med. Piotr Albrecht, 43 lata pracy, specjalista z pediatrii, gastroenterologii i gastroenterologii dziecięcej. Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM. Autor ponad 197 publikacji, liczba cytowań z bazy Scopus – 391 bez autocytowań. Ponad 16 tysięcy endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego z polipektomiami, rozszerzaniem przełyku i usuwaniem różnorodnych ciał obcych z żołądka i przełyku.

Popularyzator nauki i wiedzy: redaktor naukowy podręcznika: Gastroenterologia Dziecięca – Przewodnik lekarza praktyka – Czelej 2014 oraz tłumaczenia z języka niemieckiego podręcznika: S. Illing, S. Spranger, „Pediatria – Poradnik kliniczny”. Urban&Partner, Wrocław 2001; 16 lat współpracy z miesięcznikiem „Dziecko” – konsultacje, własna dwustronicowa rubryka odpowiedzi na pytania rodziców; autor rozdziału: „Pierwsza pomoc”, w wydawnictwie pt. Rower, Pascal, 2004; autor książek: Albrecht P, Niecikowska O. „Rodzice pytają, pediatra odpowiada”. Prószyński i S-ka, 2000, Warszawa; Szajewska H, Albrecht P. „Jak żywić niemowlęta i małe dzieci”. PZWL – ostatnie wydanie 2009. Redaktor naczelny czasopisma „Pediatria Współczesna – Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie Dziecka”, redaktor prowadzący „Forum Pediatrii Praktycznej”.

Członek Zarządu Głównego PTP, konsultant wojewódzki – gastroenterologia dziecięca.

 

Prezenty:

 

Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy serię dodatków merytorycznych do prenumeraty czasopisma. Biblioteka Pediatry to praktyczne książeczki o interdyscyplinarnym charakterze, które poświęcone są wybranym zagadnieniom z dziedziny pediatrii. Do tej pory mogliśmy zaoferować Państwu:

  • Praktyczny Przewodnik po ostrych i przewlekłych bólach brzucha u dzieci
  • Praktyczny Przewodnik po kolce niemowlęcej
  • Praktyczny Przewodnik po atopowym zapaleniu skóry u dzieci

W przyszłości będą także:

  • Praktyczny Przewodnik po szczepionkach dostępnych w Polsce
  • Praktyczny Przewodnik po pieluszkowym zapaleniu skóry
  • Praktyczny Przewodnik po astmie u dzieci

 

Punkty edukacyjne:

 

W każdym numerze dajemy Państwu szansę na zdobycie 4 punktów edukacyjnych. Można je uzyskać wypełniając test znajdujący się na końcu każdego wydania. Test składa się z 20 pytań z 5 wariantami odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.